Na današnjoj, 27. sednici Skupštine opštine Apatin odbornici su razmatrali 24 tačke dnevnog reda.
Usvojen je Predlog Odluke o davanju saglasnosti i usvajanju predloga Projekta javno privatnog partnerstva za dugoročnu isporuku toplotne energije za grejanje 11 javnih objekata uz rekonstrukciju sistema za proizvodnju toplotne energije u opštini Apatin, koji je, po rečima izvestioca, predsednika SO, Milana Škrbića, jedini način da ovih 11 ustanova, prvenstveno škola dobiju novo i kvalitetnog grejanje, pošto opština nema dovoljno sredstava da to sama isfinansira. Uz podsećanje na Tržni centar, kao prvi i neuspešan slučaj javno privatnog partnerstva i veoma loše iskustvo za opštinu, opozicioni odbornik Perica Popić je upozorio na obazrivost pri izboru privatnog partnera i pažljivo formulisanje ugovora, sa ciljem zaštite opštine i javne svojine.
PRAVA NA PRIVILEGIJE ZA BORCE I INVALIDE RATA
Usvojen je i Predlog Odluke o utvrđivanju prava boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica. Ovim Predlogom utvrđuju se prava na obezbeđivanje parking mesta za invalide, prilaza za invalide (ukoliko za to postoje uslovi) u ustanovama i organizacijama čiji je osnivač opština Apatin, subencionisanje plaćanja usluga javnih preduzeća čiji je osnivač opština Apatin, procentualno ili po kategorijama (utoršak vode i kanalizacije, odvoz smeća, privez za čamce i sl.), subvencionisanje troškova u Domu za stare i penzionere Apatin, subvencionisanje korišćenja zdravstvene zaštite u Domu zdravlja Apatin, subvencionisanje aktivnosti iz oblasti kulture i sporta, u organizaciji Opštinskog kulturnog centra i Sportskog saveza opštine Apatin, organizovanje obuka i edukacija udruženjima boračko-invalidske zaštite i jednokratne novčane pomoći deci palih boraca i ratnih vojnih invalida. Odbornik Popić je podsetio da je Zakon koji reguliše ovu oblast na snazi od početka 2021. godine a da se tek sad raspravlja o pravima boraca. Po njemu neophodno je da se prvo završi proces oko dobijanja statusa borca, da se time odvoji “žito od kukolja”, odnosno pravi borci od bukadžija i onih koji drže monopl nad njima i time skupljaju političke poene.
-"Mi smo među prvim opštinama koje donose ovu Odluku. Danas smo dali na ime jednokratne pomoći deci palih boraca i vojnih invalida po 20.000 dinara, kao i svake godine što činimo na početku školske godine", rekao je Radovan Đukić, zamenik predsednice opštine Apatin.
Odbornici su usvojili i Predlog Odluke o imenovanju Nedeljka Šarca, diplomiranog inženjera mašinstva, za energetskog menadžera opštine Apatin, s obzirom da je Zakonom o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije regulisano da su jedinice lokalne samouprave sa više od 20 hiljada stanovnika, po poslednjem popisu, obavezne da imenuju najmanje jednog energetskog menadžera.
Usvojenim Predlogom Programa korišćenja sredstava budžetskog fonda za zaštitu životne sredine za 2023. godinu planirano je ukupno 44,95 miliona dinara. Po rečima izvestioca, Dragane Stambolije, rukovodioca odeljenja za inspekcijske poslove, planirana sredstva su umanjena za 18,45 miliona dinara jer su po nalogu ministarstva za zaštitu životne sredine iz Programa izostavljene aktivnosti: monitoring površinskih voda u iznosu od 400.000 dinara i izrada Projekta kanalizacijone mreže za Prigrevicu i Svilojevo u iznosu od 14 miliona dinara. Inače, sredstva za zaštitu životne sredine biće utrošena za monitoring kvaliteta vazduha 1,2 miliona dinara, smanjenje zagađenja vazduha iz individualnih izvora 2,5 miliona, izradu projektno tehničke dokumentacije za izgradnju transfer stanice komunalnog otpada 14,4 miliona, uklanjanje divljih deponija 4 miliona, monitoring otpadnih voda 100.000 dinara, monitoring buke 800.000 dinara, monitoring nejonizujućeg zračenja 1,5 miliona i finansiranje udruženja građana iz oblasti zaštite životne sredine 2 miliona.
Usvojeno je i nekoliko rešenja o otuđenju građevinskog zemljišta i poslovnih prostora iz javne svojine opštine Apatin, te predlozi rešenja o razrešenjima i imenovanjima članova nekoliko školskih odbora.
O BUDŽETU I TROŠENJU SREDSTAVA SAMODOPRINOSA
Odbornici su na današnjoj sednici usvojili i Izveštaj o izvršenju Odluke o budžetu opštine Apatin za 2023. godinu, sa izveštajem o izvršenju sredstava samodoprinosa, za period januar – jun 2023. godine.
Po rečima Slavoljuba Štrbe, načelnika Odeljenja za privredu i finansije, Odlukom o budžetu opštine za ovu godinu ukupni prihodi i primanja, kao i rashodi utvrđeni su u visini od 1,175 milijardi dinara, odnosno zajedno sa drugim prihodima ukupan budžet planiran je na nivou od 1,28 milijardi dinara. Odlukom o prvim izmenama i dopunama Odluke o budžetu, donetoj u junu, ukupan budžet planiran je na nivou od 1,61 milijardu dinara.
Usvojen je i izveštaj o naplati i trošenju sredstava samodoprinosa za prvu polovinu ove godine. Na ime samodoprinosa od 1 odsto prikupljeno je 16,68 miliona dinara od čega je za odvoz smeća sa groblja utrošeno oko 530.000 dinara, za roditeljski dodatak za 65 rođenih beba 3,8 miliona, za troškove sahranjivanja za 71 lice 2,7 miliona i za jednokratnu pomoć za 21 obolelo lice - 489 hiljada dinara. Nerealizovano je ostalo, sa prenetim sredstvima iz prethodne godine, 33,6 miliona dinara. U Prigrevici je na ime samodoprinosa od 1 odsto prikupljeno 3 miliona dinara, od čega je za troškove sahrana 20 osoba utrošeno 820 hiljada dinara, a za roditeljski dodatak za 14 beba 693 hiljade. Od samodopirnosa od 3 odsto na ime dotacija omladinskim sportskim organizacijama utrošeno je 60.000 dinara, za humanitarne pomoći građanima 1,23 miliona i za projektnu dokumentaciju za fekalnu kanalizaciju 2 miliona dinara. U Sonti je iz samodoprinosa od 1 odsto za kapelu na groblju plaćeno 63 hiljade dinara, na ime naknade za novorođenih 10 beba, 586 hiljada i za kopanje 17 humki na groblju, 56.000 dinara.
Data je saglasnost i na Izveštaj o godišnjem programu poslovanja Javnog preduzeća „Dunavska obala“ Apatin za 2022. godinu, sa izveštajem ovlašćenog revizora i na Odluku Nadzornog odbora o raspodeli dobiti od 21. juna 2023. godine.
Prihodi JP “Dunavska obala” za prošlu godinu su iznosili 21,97 miliona dinara, od čega je iz budžeta prihodovano 9,44 miliona. Na ime veza zarađeno je 3,5 miliona dinara, od prenoćišta 3,6 miliona, od zakupa 700.000, vožnje brodićem 450.000, iznajmljivanja sale 830.000 dinara. Ukupni rashodi iznosili su 17,8 miliona dinara, od čega je najviše utrošeno za zarade 6,3 miliona, za održavanje nepunih 4 miliona, za usluge 1,5 miliona, za ostale lične rashode i naknade 935.000, nadzorni odbor 687.000 dinara.
ŠKRBIĆ: PRIGREVICA PLIVA NA FEKALIJAMA
Odbornici su usvojili i prve izmene Godišnjeg programa poslovanja za 2023. godinu JKP „Naš dom“ Apatin i posebnog programa korišćenja sredstava iz subvencija za 2023. godinu. Na primedbu odbornika Popića da su cene odvoza otpadnih voda iz septičkih jama, bez obaveštenja građana, porasle više nego duplo i da se razlikuju od sela do sela, odnosno da u Prigrevici iznose 2.400, u Svilojevu i Kupusini 4.500, a u Sonti 5.600, iako je troškovnik isti ili sličan, direktor JKP “Naš dom”, Nebojša Smiljanić je odgovorio da je najviše poziva iz Prigrevice, da je ovo selo po tom pitanju najugroženije, te da je ta cena prelazna do pune ekonomske (koja je znatno veća) kako bi se pomoglo meštanima ovog sela.
"Prigrevica pliva na fekalijama, već godinama. Kanalizacija, započeta u Prigrevici pre više godina, je promašaj, praktično je bačeno oko 35 miliona dinara, koliko je u nju uloženo. Naime, cevi posađene u zemlju su manjeg prečnika nego što treba za taj kapacitet. Može se iskoristiti samo 10 do 15 % postavljenih cevi, ostale će ostati zatrpane. Ova cena odvođenja otpadnih voda iz septičkih jama je da bi se pomoglo Prigrevčanima dok se ne reši kanalizacija", dodao je predsednik SO, Milan Škrbić.
Odbornik Popić je podsetio i na neispunjeno obećanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića dato pre četiri godine prilikom posete Apatinu, da će Prigrevica dobiti fekalnu kanalizaciju.
Nezadovoljni cenom odvođenja otpadnih voda iz septičkih jama, ali i nerešavanjem fekalne kanalizacije u selu, četiri odbornika SNS-a iz Prigrevice su bili uzdržani prilikom glasanja o prvim izmenama Godišnjeg programa poslovanja JKP „Naš dom“ i posebnog programa korišćenja sredstava iz subvencija za ovu godinu. Popić je glasao protiv, dok je 15 odbornika vladajuće većine glasalo za.
Na sednici su usvojini i Pravilnik o sistematizaciji radnih mesta u Opštinskom kulturnom centru Apatin, Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova Narodne biblioteke "Miodrag Borisavljević" a data je i saglasnost na upotrebu imena „Apatin“ u nazivu “Moto kluba Apatin”.
Na kraju sednice odbornik Popić je postavio i dva odbornika pitanja.
Na pitanje da li će i kada biti uvedeni javni prenosi sednica skupštine, da li se radi na tome ili je sve po starom, predsedavajući Škrbić mu je kratko odgovorio da je po tom pitanju “sve po starom”.
Odbornik Popić je takođe predložio da se odbornici odreknu današnje dnevnice i da se ta sredstva uplate za lečenje dečaka Vasilija Teslića iz Prigrevice, što je jednoglasno prihvaćeno.