BAČKA PALANKA – U proteklom periodu zapažen je porast broja pacijenata sa respiratornim i stomačnim tegobama, izazvanih virusima ali i drugim uzročnicima.
Prema podacima epidemiološke službe Doma zdravlja „Dr Mladen Sojanović“ na području bačkopalanačke opštine registruju se i kovid pozitivni pacijenti. U julu je bilo 5 pozitivnih, u avgustu 14, a u septembru do sada 23 kovid pozitivne osobe, Nema antigenskih samo PCR testovi, a ne vrši se testiranje svih obolelih koji dođu u Kovid, samo teži i stariji bolesnici.
Stručnjaci kažu da nema razloga za zabrinutost i ne očekuju da sojevi virusa, trenutno registrovani, dovedu do dramatičnog povećanja broja obolelih sa teškom kliničkom slikom, ali poručuju – razloga za predostrožnost ipak ima.
U Srbiji je potvrđena podvarijanta omikrona nazvana „eris“ a verovatno je u cirkulaciji i „pirola“ soj.
Povodom novonastale situacije sastala se radna grupa Ministarstva zdravlja za postupanje u uslovima pandemije Koviđ19 i njene preporuke su sledeće
Na nivou primarne zdravstvene zaštite:
Značaj testiranja pacijenata sa znacima i simptomima akutne respiratorne infekcije, prvenstveno i naročito onih koji imaju faktore rizika za razvoj teške kliničke slike.
Obavezno je testiranje na KOVIĐ19 svih zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, ukoliko imaju simptome akutne respiratorne infekcije.
Obavezno testiranje kontakata sa kovid pozitivnim licima u zdravstvenim ustanovama, u skladu sa važećim Stručno-metodološkim uputstvom za postupanje u uslovima pandemije KOVIĐ19.
Na nivou bolničkih ustanova:
Testiranje pacijenata kao uslov za hospitalizaciju ostaje i dalje isti, u skladu sa važećim Stručno-metodološkim uputstvom za postupanje u uslovima pandemije KOVIĐ19.
Neophodno je testiranje za prijem na hematološka i onkološka odeljenja, kao i odeljenja gerijatrije i odeljenja gde se leče pacijenti sa primarnim i teškim imunodeficijencijama.
Neophodno je testirati sve pacijente koji imaju simptome i znake akutne respiratorne infekcije, u trenutku prijema na bolničko lečenje.
Zabrana poseta u bolnicama je u nadležnosti Komisija za prevenciju bolničkih infekcija svake zdravstvene ustanove.
Komisije za prevenciju bolničkih infekcija u zdravstvenim ustanovama su dužne da u narednih sedam dana izvrše procenu epidemiološke situacije u svojoj ustanovi, da daju predlog mera, kao i da nadalje redovno, kontinuirano prate epidemiološku situaciju u zdravstvenoj ustanovi u saradnji sa teritorijalno nadležnim instituom/zavodom za javno zdravlje, a u skladu sa važećim Stručno-metodološkim uputstvom za postupanje u uslovima pandemije KOVIĐ19.
Radna grupa je zauzela stav da je neophodno obavezno nošenje zaštitnih maski u svim zdravstvenim ustanovama.
U pogledu bolničkih kapaciteta za smeštaj hospitalizovanih pacijenata obolelih od KOVID-19, Radna grupa je stava da za sada nije neophodno dodatno proširenje kapaciteta. Pratiće se epidemiološka situacija i u skladu sa tim će Radna grupa blagovremeno reagovati i dati smernice za uvođenje neophodnih promena.
Naglašen je značaj vakcinacije protiv KOVID-19 i sezonske vakcinacije protiv gripa (koje se mogu aplikovati istovremeno ili u bilo kom vremenskom razmaku), s obzirom na predstojeću sezonu respiratornih infekcija.